2022
Sauvignon
Blanc
Extraktívny a svieži Sauvignon s jemným nádychom vône egreša a mäty. Chuť je naviac popretkávaná žihľavovými tónmi s jemným agátovým charakterom. Vyniká svojou plnosťou s harmóniou sviežich kyselín a zvyškového cukru.
Druh
biele, suché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Malá Zoya
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah histamínu < 0,25 mg/l
Párovanie
Veľmi dobre chutí ku korenistým jedlám ázijskej kuchyne, bielym mäsám alebo zeleninovým pokrmom
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
8,16
Alkohol (%)
12,00%
Možnosť archivácie
1 - 2 roky
Vyprodukované množstvo
6 100 fliaš
Objednať toto víno
Tu dozrieva náš SAUVIGNON BLANC
Hon Noviny
Ako aj naznačuje samotný názov tejto lokality Noviny, prvé vinohrady tu vznikali neskôr oproti ostatným, a to v období na prelome 18. - 19. storočia. Názov pochádza z nemeckého názvu Neu Satz - nový sad, ktorý označoval novo založenú výsadbu v rovinatej časti chotára medzi Modrou a Šenkvicami.

Charakteristická pre túto oblasť je silno zastúpená hlinitá pôda, ktorá je náročnejšia na výsadbu a obrábanie. Typy pôdy sú v Modre veľmi rozmanité a práve tu na Novinách sa mení približne každých 100 metrov aj typ hliny.

Táto poloha je o niečo chladnejšia a veternejšia ako vinohrady na svahoch, avšak veľmi vhodná pre skoré a aromatickejšie odrody hrozna. Cabernet Sauvignon bol vysadený v roku 2021 a jeho panenskú úrodu očakávame už tento rok.
Vek vinice
3 roky
Rozloha
0,70 ha
Počet krov
3 800
Sklon svahu
0%
Pôda
Hlinitá
Nadmorská výška
185 m.n.m.
Zber hrozna
prvý zber v r. 2023
sauvignon blanc
Divoký francúz
Sauvignon Blanc je starobylá francúzska odroda pochádzajúca pravdepodobne z regiónu Bordeaux. Názov “Sauvignon” je odvodený z francúzskeho “sauvage”, čo znamená divoký a súvisí s tým, že odroda bola v dobe vzniku názvu považovaná za selekciu divého viniča.

Podľa najnovších výskumov vznikol samovoľným krížením odrôd Chenin blanc a Tramín červený. Vo Francúzsku sa pilo víno tejto odrody dlhé dekády pod názvom Sancerre - názov francúzskeho regiónu, kde sa nachádza viacero viníc Sauvignonu. Od 70-tych rokov sa vo veľkom pestuje aj na Novom Zélande, kde sa nachádza najväčšia ucelená plocha viníc tejto odrody.

V počte vysadených hektárov figuruje na 8. mieste na svete. Na Slovensku bol zaregistrovaný v roku 1952 a dnes je vysadených približne len 2 % z celej plochy vinohradov.