2022
Veltlínske zelené
Typická modranská odroda výnimočnej kvality. Vo vôni možno postrehnúť závan zeleného jablka či špargle. V chuti je víno plné s náznakom mandlí na pozadí. Mineralita, elegancia a dlhá dochuť tvorí tento Veltlín výnimočným.
Druh
biele, suché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Ingle
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah histamínu < 0,25 mg/l
Párovanie
Spárovať ho môžete ku grilovanej špargli, dubákovému rizotu či zrejúcim syrom
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
6,93
Alkohol (%)
13,00%
Možnosť archivácie
5 - 8 rokov
Vyprodukované množstvo
2 500 fliaš
Objednať toto víno
Tu dozrieva naše Veltlínske zelené
Hon Ingle
Názov Ingle pochádza z maďarského Üngerl a označoval niekoľko viníc v susedstve Uherských. Neskôr sa názov zmenil na Ingl alebo Ingle.

Náš vinohrad v časti Ingle bol vysadený v roku 1984, no predtým tu boli vysadené viaceré rôzne odrody na jednom mieste. Teraz, na južne orientovaných malokarpatských svahoch, rastie odroda Veltlínske zelené, ktorá tu má ideálne podmienky.

Zaujímavosťou je, že vinica s rovnakým názvom, Ingle, sa nachádza aj v 7 000 km vzdialenom americkom vinárstve Heron Hill vo Finger Lakes.
Vek vinice
43 rokov
Rozloha
0,80 ha
Počet krov
3 800
Sklon svahu
10%
Pôda
Hlinito-piesčitá
Nadmorská výška
210 - 225 m.n.m.
Zber hrozna
21.9.2022
VELTLÍNSKE ZELENÉ
Svieži Rakúšan
Veltlínske zelené je najpestovanejšou odrodou hrozna nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Rakúsku. Odhaduje sa, že by mohla táto odroda pochádzať z Dolného Rakúska prípadne zo severného talianskeho údolia Vatellina, od ktorého má podobný názov.

Podľa genetických výskumov vznikol krížením Tramínu a odrody St.Georgen, preto nie je príbuzné so žiadnym iným Veltlínom.

Vína z tejto odrody sú jemne aromatické so sviežimi ovocno-korenistými tónmi, mandľovou arómou, tónmi zeleného jablka, špargle a lipového kvetu. Má veľmi dobrú chuťovú plnosť a pikantnú kyselinku v závere.