2021
Alibernet barrique
Rubínovo tmavý Alibernet prenikavej vône lesného ovocia s cabernetovým podtónom. Vyniká hladkou, plnou a ovocnou chuťou s nádychom slivky, černíc, čokolády a jemnej triesloviny. Barikový sud zvýraznil jeho elegantnú arómu a harmonickú chuť.
Druh
červené, suché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Zoya
Barrique
12 mesiacov zrel vo francúzskom dubovom barrique sude
Párovanie
Doporučujeme podávať k divine, hovädziemu, jahňaciemu mäsu či čokoládovým dezertom
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
5,80
Alkohol (%)
13,50%
Možnosť archivácie
5 - 15 rokov
Vyprodukované množstvo
1 400 fliaš
Objednať toto víno
ALibernet
Farbiarka
Alibernet alebo "Odesskij čornyj" vznikol v roku 1950 v ukrajinskej Odese krížením odrôd Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon. Odroda sa zatiaľ vo veľkom nerozšírila aj napriek tomu, že vína sú z nej kvalitné.

Pestuje sa v oblastiach, kde je vyššia priemerná teplota, čiže u nás je to juh Slovenska. Alibernet je modrá muštová odroda, ktorá sa vyznačuje veľmi vysokým obsahom farbív nielen v šupke, ale aj dužine hrozna, čo spôsobuje sfarbenie rúk či jazyka. Pôvodne bola táto odroda šľachtená ako tzv. farbiarka - prímes na zintenzívnenie červenej farby do odrôd, ktoré boli bledšie.

Vína z Alibernetu sú charakteristické svojimi aromatickými látkami po Cabernete Sauvignon, ovocnosťou a plnosťou s vyšším obsahom trieslovín, ktoré pomaly zrejú do neutrálnej hebkosti.