2022
Irsai Oliver
Aromatická a svieža odroda s vôňou rozkvitnutej lúky vyniká svojou jemnou hroznovou chuťou. Vyniká intenzívnou vôňou s muškátovými tónmi. Ľahkosť vína dopĺňa ideálna vyváženosť šťavnatých kyseliniek a príjemného zvyškového cukru.
Druh
biele, polosuché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Šnavdy
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah histamínu < 0,25 mg/l
Párovanie
Vychutnajte si ho k ľahkým šalátom, cestovínám, syrom či len tak samotné
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
7,54
Alkohol (%)
10,00%
Možnosť archivácie
1 - 2 roky
Vyprodukované množstvo
4 000 fliaš
Tu dozrieva náš IRSAI OLIVER
Hon Noviny
Ako aj naznačuje samotný názov tejto lokality Noviny, prvé vinohrady tu vznikali neskôr oproti ostatným, a to v období na prelome 18. - 19. storočia. Názov pochádza z nemeckého názvu Neu Satz - nový sad, ktorý označoval novo založenú výsadbu v rovinatej časti chotára medzi Modrou a Šenkvicami.

Charakteristická pre túto oblasť je silno zastúpená hlinitá pôda, ktorá je náročnejšia na výsadbu a obrábanie. Typy pôdy sú v Modre veľmi rozmanité a práve tu na Novinách sa mení približne každých 100 metrov aj typ hliny.

Táto poloha je o niečo chladnejšia a veternejšia ako vinohrady na svahoch, avšak veľmi vhodná pre skoré a aromatickejšie odrody hrozna. Cabernet Sauvignon bol vysadený v roku 2021 a jeho panenskú úrodu očakávame už tento rok.
Vek vinice
3 roky
Rozloha
0,70 ha
Počet krov
3 800
Sklon svahu
0%
Pôda
Hlinitá
Nadmorská výška
185 m.n.m.
Zber hrozna
prvý zber v r. 2023
IRSAI OLIVER
Hrozno v pohári
Irsai Oliver je pomerne mladá odroda z Maďarska, ktorá vznikla v roku 1930 krížením hroznových odrôd Bratislavské biele a Čabianska perla. Keďže nie je náročný na pestovanie, postupne sa rozšíril aj do okolitých krajín, kde sa stále pestuje na menších plochách.

Ide o veľmi skorú stolovú odrodu s dozrievaním od druhej polovice augusta do polovice septembra. Úrodu často znižujú vtáky a osy, ktoré túto odrodu požierajú.

Vína Irsaia majú intenzívnu vôňu s muškátovým tónom, sú svieže, ľahké s nižším obsahom kyselín a vynikajú hlavne svojou charakteristickou hroznovou chuťou, ktorá je často doplnená o jemnú korenistosť. Oproti muškátovým odrodám má však Irsai výraznejšie kyselinky, čo ho robí atraktívnejším.