2021
Rizling rýnsky
Hrozno rizlingu dozrelo v jednej z najvyššie položených viníc modranského chotára. Skalnaté žulové podložie a južný slnečný svah dodali vínu elegantnú broskyňovú vôňu a mineralitu. Chuť je plná s príjemnými medovo-ovocnými tónmi.
Druh
biele, sladké, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Šarkaperky
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah histamínu < 0,25 mg/l
Párovanie
Hodí sa ku kuraciemu mäsu, jahňaciemu mäsu, syrom či dezertom
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
8,15
Alkohol (%)
13,50%
Možnosť archivácie
5 - 12 rokov
Vyprodukované množstvo
2 000 fliaš
Objednať toto víno
Tu dozrieva náš rizling rýnsky
Hon Šarkaperky
Šarkaperky, v pôvodnom nemeckom nárečí Schreckenberg, je tradičný modranský vinohrad. Jeho názov znamená "puknutý/prasknutý" podľa rozoklaného vrchu a patrí k najvyššie položeným vinohradom v okolí s panoramatickým výhľadom na Modru. V mapách Uhorska ho dokonca nazývali Rémhegy - strašidelný kopec. Zmienky o ňom sa našli v desiatkových registroch ešte zo 16. storočia, no vinohrady tu však boli zrejme dávno predtým.

Južné a juhovýchodné svahy vinohradu ako výhrevné plochy akumuluje tepelné energiu a ukladajú ju do skeletovej pôdy. Tento skelet vznikol z materskej horniny ktorá sa postupne zvetrávala. Pôda je ľahká, hlinito-piesčitá, veľmi kamenistá s veľmi vysokým žulovým podielom.

Devín ktorý sme sem vysadili je vysadený v roku 2015. Vinohrad je vysadený v modernom štýle užších riadkov a s väčším zahustením, aby bola zabezpečená čo najnižšia úroda na jeden ker.
Vek vinice
8 rokov
Rozloha
0,60 ha
Počet krov
3 360
Sklon svahu
5%
Pôda
Hlinito-piesčitá
Nadmorská výška
275 - 280 m.n.m.
Zber hrozna
02.10.2021
ryzling rýnsky
Kráľovská odroda
Rimania priniesli vinič na územie dnešného Nemecka už okolo roku 50 pred n.l., doteraz však nie je známe, v akom období sa vyšľachtila odroda rizlingu, no vieme, že išlo o kríženie odrôd Gouais blanc a Tramín. Až v roku 1435 bola objavená prvá písomná zmienka o rizlingu z nemeckého Porýnia, kde miestny gróf Johann IV. kúpil 6 rév rizlingu za 132 šilingov. A práve z tohto regiónu dostal prívlastok - rýnsky. V tom období ešte nebol veľmi rozšírený, ale to sa významne zmenilo až o 200 rokov neskôr.

Po skončení 30-ročnej vojny sa začali obnovovať všetky zničené vinohrady hlavne na Porýní, Moseli a v Alsasku, kde sa vo veľkom vysádzal hlavne rizling. Dnes je rizling jedna z najpopulárnejších odrôd vína a 20. najpestovanejšia odroda hrozna na svete.

Kvôli citlivosti na pôdu, počasie a ostatné faktory chutí Rizling úplne odlišne v závislosti od toho, odkiaľ pochádza. Ročníkové "ryňáky" nesú v bukete dokonca aj nádych petroleja alebo kerozínu, ktorý je v malom množstve vnímaný veľmi pozitívne, pretože dáva vínu ďalší aromatický rozmer.